Navigeeri sisualale

Julgestuskontroll

Lennueelne julgestuskontroll hõlmab reisijate ja pagasi läbivaatust ohutuks lennuks. Julgestuskontrollpunkt asub Tallinna lennujaama reisiterminali 1. korrusel.

Lennueelne julgestuskontroll hõlmab nii reisijate kontrolli kui ka pagasi läbivalgustust vastavalt Euroopa parlamendi ja nõukogu määruses (EÜ) nr 300/2008 kehtestatud nõuetele.

Ole valmis pardakaarti näitama

Pardakaarti kontrollitakse Tallinna lennujaamas elektrooniliselt. Selleks säti palun oma pardakaardi triipkood lugeriga kohakuti ja järgi ekraanile kuvatavaid juhiseid.

Hea teada

Valmistu kiireks ja sujuvaks julgestuskontrolliks

  • Tutvu juba enne lennujaama tulekut reeglitega selle kohta, milliseid esemeid on keelatud panna käsipagasisse. Paki kõik need esemed äraantavasse pagasisse.
  • Käsipagasisse võib võtta vedelikke maksimaalselt 2-liitrilistes mahutites ning aerosole kuni 500-milliliitrilistes mahutites). Loe lähemalt.
  • Julgestuskontrolli liini juurde jõudesaseta julgestusliini kasti oma pagas ja ülerõivad. Võimalusel paki kõik ülerõivad ja kerged esemed käsipagasisse, et need ei satuks julgestusliini rullikute vahele.
  • Tee tühjaks oma taskud ja võta ära püksirihm juhul, kui sellel on metallist pannal. Pane need liinile kasti koos ehetega, mis võivad metallidetektorväravast läbimineku ajal häiret anda.
  • Pane kerged esemed (näiteks sall, müts, kampsun, kõrvaklapid) enne kasti asetamist kotti või näiteks säti need kasti asetatud üleriide sisse. Vastasel korral võib juhtuda, et need esemed sattuvad liinide rullikute vahele ja saavad kahjustada.

Julgestusliinid

Julgestuskontrolli jaoks on lennujaamas viis moodsat automaatliini.

Kui pagasit ei ole vaja kontrolliks avada, liigub see edasi ja reisija saab selle kohe pärast kontrolli kätte. Lisakontrolli vajav pagas liigub eraldi liinile, kus sellega tegeleb julgestustöötaja.
Iga liini alguses on neli ettevalmistuskohta. Kontrollpunktis töötab suunaja, kes vajaduse korral juhatab reisija vabale kohale.

Igal ettevalmistuskohal on riiete ja isiklike esemete jaoks kastid, mille leiad liini ees olevast süvendist. Võid kasutada nii mitut kasti, kui sul on oma asjade liinile paigutamiseks vaja.

Mis juhtub, kui käsipagasist leitakse sinna sobimatuid esemeid?

Kui reisijalt või tema käsipagasist avastatakse esemeid või aineid, mida on keelatud võtta lennuki pardale, on tal kolm võimalust.

Esiteks võib ta need esemed paigutada äraantavasse pagasisse. (See on võimalik ainult juhul, kui neid on lubatud sel viisil lennule kaasa võtta.) Teiseks võib reisija anda need esemed või ained teda teele saatma tulnud tuttava kätte hoiule. Kui reisija ei nõustu kummagi võimalusega, on tal võimalik panna need esemed või ained reisiterminali 0-korrusel asuvasse hoiukappi.

Kui reisija soovib, et tema ja/või tema pagas vaadataks käsitsi läbi eraldi läbivaatuskabiinis, tuleb tal sellest soovist teavitada julgestustöötajat.

NB! Võib juhtuda, et automaatsüsteem valib pistelise valiku põhimõttel sinu või su pagasi kontrolli, mis on mõeldud lõhkeaine avastamiseks. Sellisel juhul järgi palun julgestustöötaja juhiseid. Kontroll võtab aega ainult mõne minuti.

Lisainfot pagasis keelatud esemete kohta leiate siit. Pagasit ette valmistama hakates vaata igaks juhuks üle ka KKK rubriik, sealt leiad korduma kippuvad küsimused käsipagasi kohta.

Tallinna lennujaama julgestuskontrolli seadmed

Tallinna lennujaamas kasutatakse reisijate ja nende käsipagasi läbivaatamisel järgmisi seadmeid:

  • metallidetektorvärav
  • lõhkeaine avastamise seade (võidakse võtta proov nii reisijalt kui ka temaga kaasas olevatelt esemetelt)
  • käsi-metallidetektor
  • läbivalgustusseade
  • kehaskanner ProVision2

Kehaskanner

Kehaskanner võimaldab avastada reisijalt keelatud esemeid, mis erinevad inimese nahast ja mida ta kannab oma kehal või riiete sees.

Kehaskanneriga tehtava kontrolli puhul on reisija privaatsus täielikult tagatud, sest tema riietust ega keha ekraanile ei kuvata. Selle asemel kuvatakse ekraanile nukukujuline ja sooneutraalne üldmannekeen. Skanner kasutab läbivaatuseks ohutuid lairiba-raadiolaineid, mitte röntgenikiiri. Loe kehaskanneri kohta lähemalt siit.

Kõik Tallinna lennujaama julgestuskontrolli seadmed on reisijatele ohutud.

Julgestuskontrolli teostab G4S Eesti

Alates 2000. aastast teeb Tallinna lennujaamas lennueelset julgestuskontrolli ja osutab turvateenust ettevõte G4S. Ettevõttel on lennundusjulgeoleku tagamisel ulatuslik rahvusvaheline kogemus enam kui 100 lennujaamast üle kogu maailma. Näiteks teenindab G4S Schipholi lennujaama Hollandis, Heathrow’ lennujaama Londonis, Johannesburgi lennujaama Lõuna-Aafrika Vabariigis. 2021. aastast kuulub G4S turva- ja kinnisvarahaldusteenuseid pakkuvale ettevõttele Allied Universal®. Üle maailma töötab Allied Universalis (koos G4Siga) kokku 800 000 inimest enam kui 90 riigis.

2023. aastal lisandus lennundusjulgestuse teenusepakkujate hulka ka Forus, kes vastutab patrullteenuse, pääslate mehitamise ja nende teenuste tegevust korraldava valvekeskuse töö eest. Forus on Eesti ettevõte, mis on keskendunud turvalise ja jätkusuutlikku keskkonna loomisele. Eesti ühe suurima turvaettevõttena on Forusel 30-aastane kogemus. Ettevõte tegutseb lisaks Eesti turule ka Lätis.

Julgestuskontrolli ekspressvärav

Oled hiljaks jääma või vajad aega, et rahulikult terminalis ringi vaadata? Jäta järjekord vahele julgestuskontrolli ekspressvärava abil.

Osta Julgestuskontrolli ekspressvärava pääse

Tähelepanu!
Julgestustöötajale jääb alati õigus hinnata eseme ohtlikkust ja mitte lubada keelatud esemete loetelus nimetamata esemeid lennuki pardale, kui neid on võimalik kasutada vigastuse tekitamiseks.

Transpordiamet

Lisainfot lennujulgestuse läbivaatuse nõuete kohta saab Transpordiameti kodulehelt

Jäta järjekord vahele julgestuskontrolli ekspressliini abil

Oled lennule hilinemas? Soovid enne lendu ootealal rohkem aega veeta? Jäta järjekord vahele julgestuskontrolli ekspressliini kaudu.

Lisaküsimuste korral helista: +(372) 605 8888

Loe lähemalt