Kõik esemed, mida on keelatud võtta käsipagasisse, paki oma äraantavasse pagasisse, kuid pea meeles, et teatud esemeid pole lubatud ka registreeritud pagasisse võtta.
Näiteks akupangad ja e-sigaretid tohib pakkida vaid käsipagasisse.
Enne reisi tuleks alati hoolikalt järele mõelda, mida pakkida käsipagasisse ja mida registreeritud pagasisse.
Lennufirmadel on pagasi osas erinevad reeglid ning lisaks kehtivad pagasile mitmed rahvusvahelised piiranguid. Sekelduste vältimiseks lennujaamas vii end enne kohvrite pakkimist kurssi kõigi reeglite ja nõuetega.
Euroopa Liidus on reeglid käsipagasis keelatud esemete kohta üldiselt ühtlustatud. Üksikasjades võivad need eri lennufirmade ja riikide puhul siiski pisut erineda. Et saada teada, kas teatud ese on sinu lennul lubatud võtta käsipagasisse või mitte, soovitame võtta ühendust oma lennufirmaga.
Oleme kogunud kokku küsimused, mida käsipagasi kohta kõige sagedamini küsitakse ning vastanud neile koos näidetega.
Õhusõiduki salongi on keelatud võtta esemeid, mis võivad ohustada õhusõidukit, reisijaid või meeskonnaliikmeid. Pagas ei tohi sisaldada kergesti süttivaid, tuleohtlikke, plahvatusohtlikke, söövitavaid, mürgiseid ega muul viisil ohtlikke aineid või esemeid.
Allpool esitatud nimekiri on näitlik ja üldistav ega pruugi sisaldada kõiki keelatud esemeid. Seepärast tasub kahtluse korral pakkida ese registreeritud pagasi hulka või võtta ühendust Tallinna Lennujaama infoga telefonil (+372) 605 8888, e-posti teel [email protected] või oma lennufirmaga. Vaata ka registreeritud pagasi reegleid allpool.
Enimlevinud reisijate käsipagasist leitud esemed, mis on käsipagasis keelatud:
Püssid, tulirelvad ja muud lendkehasid tulistavad esemed
Seadmed, mida on või näib olevat võimalik kasutada tõsise vigastuse tekitamiseks lendkehade tulistamise teel, sealhulgas:
Lõhke- ja süüteained ning lõhke- ja süüteseadeldised
Lõhke- ja süüteained ning -seadeldised, mida on või näib olevat võimalik kasutada tõsise vigastuse tekitamiseks või õhusõiduki turvalisuse ohustamiseks, sealhulgas:
Terava otsa või terava servaga esemed
Terava otsa või terava servaga esemed, mida on võimalik kasutada tõsise vigastuse tekitamiseks, sealhulgas:
Tööriistad
Tööriistad, mida on võimalik kasutada tõsise vigastuse tekitamiseks või õhusõiduki turvalisuse ohustamiseks, sealhulgas:
Uimastusvahendid
Seadmed, mis on spetsiaalselt kavandatud uimastamiseks või liikumisvõimetuks tegemiseks, sealhulgas:
Nürid esemed
Esemed, millega lüües on võimalik tekitada tõsine vigastus, sealhulgas:
Lennundusjulgestuses mõeldakse vedelike all:
Seega kuuluvad lennureisija jaoks vedelike hulka ka hambapasta, juuksegeel, habemeajamisvaht, supid, siirupid, võileivamäärded ja muud samalaadse konsistentsiga tooted. Vedelikeks liigitatakse kõik toiduained, mis ei ole tahked.
Tallinna lennujaamas on keelatud käsipagasis lennuki salongi kaasa võtta vedelikke, aerosoole ja geele, mis on suuremas kui 100 ml üksikpakendis. See keeld ei kehti ravimitele ega eridieettoidule.
Käsipagasisse on lubatud võtta:
Ravimid on mõistlik pakkida käsipagasisse, et need oleksid vajadusel sinuga alati kaasas. Vedelal kujul ravimite, eridieettoitude ja imikutoitude puhul ei kehti tavapärane 100 ml piirang.
Rohkem infot ja nõuandeid ravimitega reisimise kohta leiad
Enne lennureisile asumist oma kohvreid pakkides soovitame pöörata tähelepanu alljärgnevale:
Tähelepanu!
Julgestustöötajale jääb alati õigus hinnata eseme ohtlikkust ja mitte lubada keelatud esemete loetelus nimetamata esemeid lennuki pardale, kui neid on võimalik kasutada vigastuse tekitamiseks. Kui kahtled, kas ese on käsipagasis lubatud, siis paiguta see pigem registreeritud pagasisse või võta ühendust lennujaama infoga telefonil (+372) 605 8888 või oma lennufirmaga.
Julgestuskontrollis kontrollitakse vedelikke spetsiaalse seadmega ning mõnikord võib tekkida vajadus vedelike mahuti avada, et teha täiendav kontroll.
Kõik esemed, mida on keelatud võtta käsipagasisse, paki oma äraantavasse pagasisse, kuid pea meeles, et teatud esemeid pole lubatud ka registreeritud pagasisse võtta.
Näiteks akupangad ja e-sigaretid tohib pakkida vaid käsipagasisse.
Registreeritud ehk nn äraantavas pagasis on keelatud vedada lõhke- ja süüteaineid ning lõhke- ja süüteseadeldisi, mida on võimalik kasutada tõsise vigastuse tekitamiseks või õhusõiduki turvalisuse ohustamiseks, sealhulgas:
*Erandina võib reisija registreeritud pagasis vedada tsiviilkäibes lubatud tulirelvade laskemoona tingimusel, et:
Pagasit ette valmistama hakates soovitame üle vaadata ka ohtlike ainete nimekirja ja vajadusel küsida nõu oma lennuettevõtjalt. Näiteks ei ole registreeritud pagasis lubatud vedada:
Lisaküsimused registreeritud pagasi reeglite kohta soovitame edastada Transpordiametile e-posti aadressil info[at]transpordiamet.ee.
Maandusid Tallinna lennujaamas, kuid sinu pagas ei ole jõudnud pagasilindile või on saanud kahjustada?