Navigeeri sisualale
29.04.2024

Finnair peatab ajutiselt lennud Helsingi ja Tartu vahel 

Finnair teatas, et peatab GPS-signaali segamise tõttu 29. aprillist kuni 31. maini lennud Helsingi ja Tartu vahel. Lennufirma võtab ise ühendust sms-i või e-kirja teel kõikide reisijatega, kes on selleks perioodiks lennupiletid soetanud.   

Eelmisel nädalal pidid kahel korral Helsingist Tartusse teel olnud Finnairi lennukid GPS-i häirete tõttu Eesti kohal Helsingisse tagasi pöörduma. Koostöös teiste osapooltega otsib Lennuliiklusteenindus täiendavaid lahendusi GPSi-häiringute mõju vähendamiseks lendajatele. Lennuliiklusteenindus töötab selle nimel, et Finnairi lennud saaks taastuda – lahendusi otsitakse lennufirmaga kahepoolselt ning kõigi osaliste prioriteet on lendude turvalisus.

GPS signaali segamised on viimasel ajal intensiivistunud ning see on uus olukord ka lennuliikluse jaoks. Märtsis rakendas Lennuliiklusteenindus alternatiivse navigeerimislahenduse DME-DME, mille rajamise lähtekohaks oli kolmekilomeetri ja kõrgemal toimuva lennuliikluse toetamine. Arvestades uut olukorda, siis on Lennuliiklusteenindus asunud otsima lisavõimalusi, kuidas saaks toetada lendajaid rohkem ka madalamal kõrgusel.  

Tartu lennujaamas on ühel suunal maandumiseks olemas lisaks GPS-ile täppismaandumise süsteem ILS, mis põhineb lennujaamas maapinnal olevatest seadmetest, kursimajakast ja glissaadimajakast, tuleval infol. Hetkel on mure, kuidas toetada lennufirmasid lendamisel madalamal kui kolm kilomeetrit. 

AS Tallinna lennujaam loodab, et lennufirma Finnair ja Lennuliiklusteeninduse AS leiavad sobiva lahenduse ja lennud saavad taas ohutult jätkuda. 
 

Uudised ja teadaanded