Eesti õhuväravad teenindasid eelmisel aastal üle 3 miljoni reisija
AS-i Tallinna Lennujaam poolt opereeritavad lennujaamad (Kärdla, Kuressaare, Tartu, Pärnu ja Tallinn) teenindasid 2023. aastal üle 3 miljoni reisija. Tallinna lennujaama läbis 2023. aastal 2,96 miljonit reisijat, mis on 91% pandeemiaeelsest, 2019. aasta tasemest. Võrreldes 2022. aastaga kasvas reisijate arv Tallinna lennujaamas 7,8%. Kärdla, Kuressaare, Tartu ja Pärnu lennujaamasid läbis 63 000 reisijat.
Aasta jooksul oli Tallinna lennujaamast võimalik lennata otselennuga 60 sihtkohta, millest 44 olid regulaar- ja 16 tšarterlennu sihtkohad. Kõige rohkem ehk ligi kolmandik reisijatest lendasid peamistesse sõlmjaamadesse: Riiga, Helsingisse ja Frankfurti. Kõige rohkem reisijaid teenindasid airBaltic (26%) ja Ryanair (16%).
AS-i Tallinna Lennujaam juhatuse liikme Eero Pärgmäe sõnul oli tegemist stabiilse kasvu aastaga. „Oleme tänaseks kohanenud kiiresti muutuva ja ootamatusi pakkuva keskkonnaga. Aasta esimene ja viimane kvartal olid väga tugevad, suvi jäi oodatust veidi tagasihoidlikumaks, aga oleme aastaga tervikuna väga rahul,” sõnas Pärgmäe.
Suvist lennuplaani täiendasid airBalticu uued hooajalised otselennu sihtkohad: Dubrovnik, Split, Rhodos ja Iraklion. SAS alustas lendudega Oslosse. Oktoobri lõpus alanud talvisest hooajast lisas airBaltic regulaarlennud Tenerifele, Gran Canariale, Genfi ja Tamperesse. Seni vaid suvehooajal toimunud Ateena (Aegean Airlines) ja Antalya (SunExpress) liinid muutusid aastaringseteks. “Talvine lennuplaan tõi müüki ajaloo suurima istekohtade arvu, mis näitab, et meie töö lennufirmadega on vilja kandnud ja meie suund tasakaalustatud lennufirmade portfelli suunas on õige ja teostatav,“ võttis Pärgmäe aastat kokku.
2024. aasta uudised
Arvestades juba teadaolevaid uusi liine ja lisasagedusi, on 2024 suvehooajal (aprill-oktoober) oodata selget kasvu müügis olevate istekohtade arvus ning oma mahtu kasvatavad võrreldes eelmise suvega enamus Tallinnasse lendavatest lennufirmadest. Aasta kokkuvõttes ootab lennujaam 5% reisijate arvu kasvu.
„Kevadel alustab Tallinnast lende kaks uut lennufirmat: Transavia France (Air France/KLM grupi odavlennnufirma), mis hakkab aprilli alguses lendama Pariisi (Orly lennujaama) 2 korda nädalas ja Saksamaa lennufirma Eurowings (Lufthansa Grupi odavlennufirma), mis pakub märtsi lõpust otselende Prahasse kuni 4 korda nädalas. airBalticu uued otselennud suvehooajal on Billund, Malta ja Burgas. Ryanair lendab suvehooajal 11 sihtkohta. Lennufirma lisab olemasolevatele liinidele ka lennusagedusi, mis tähendab, et istekohtade arvu osas pakub sel suvel Ryanair samaväärset mahtu nagu 2022. aasta suvel,“ rõõmustas Pärgmäe.
Regionaalsed lennujaamad 2023. aastal ja Kärdla rekord
Regionaalseid lennujaamasid läbis eelmisel aastal 63 000 reisijat. Kõige enam kasvas reisijate arv Kärdla lennujaamas (35%), mida soodustas suurema lennuki kasutuselevõtt Kärdla-Tallinn liinil. Kärdla lennujaam lõi kõigi aegade rekordi, kokku teenindati 2023. aastal 16 200 reisijat (2022. aastal 12 000 reisijat). Kuressaare lennujaama läbis 2023. aastal 42 200 reisijat (2022. aastal 39 700 reisijat), mis teeb kasvuks 9%. Regionaalsete lennujaamade ainus rahvusvaheline regulaarliin toimus Pärnu ja Helsingi vahel maist augustini ning seda kasutas 657 reisijat. Kokku läbis Pärnu lennujaama eelmisel aastal 2087 reisijat (2022. aastal 2 888 reisijat).
Tallinna lennujaama 2023. aasta detsembri tulemused
Detsembris reisis Tallinna lennujaama kaudu 225 506 reisijat, mida oli 8,5% rohkem kui eelmisel aastal samal ajal. Tugeva tulemuse tõi istekohtade arvu ja sihtkohtade valiku kasv. Detsembris sai Tallinnast otse lennata 33 regulaarliinil, millele lisandusid tšarterlennud Egiptusesse, Kanaaridele ja Sri Lankale.
Detsembris alustas airBaltic hooajaliste otslendudega kord nädalas Genfi, mis on eelkõige suunatud suusapuhkuse austajatele kuna pakub mugavat ligipääsu mitmetele Euroopa suusakuurortitele. Reisikorraldaja JoinUp alustas aga tšarterlendude seeriat Sri Lankale.