Reisijale
Kasulik teave reisimiseks
Pagas
Lennufirmadel on erinevad reeglid selle kohta, kui palju ja milliste mõõtudega pagasit on lubatud õhusõidukisse võtta. Samuti on reeglid erinevad eri- või ülemõõdulise pagasi kohta. Soovitame alati enne reisi tutvuda oma lennufirma pagasinõuetega lennufirma kodulehelt.
Kuressaare lennujaama julgestuskontrolli läbides kehtivad reisija käsipagasis kaasavõetavatele vedelikele piirangud. Ühel reisijal tohib käsipagasis olla kuni 100ml mahutitesse pakitud vedelikke, mis on pakendatud 1-liitrilisse taassuletavasse plastkotti.
Äraantavas pagasis ei tohi olla akupankasid ega e-sigarette – need tuleb võtta käsipagasisse.
Lennueelne julgestuskontroll
Lennueelne julgestuskontroll hõlmab nii reisijate kontrolli kui ka pagasi läbivalgustust vastavalt Euroopa parlamendi ja nõukogu määruses (EÜ) nr 300/2008 kehtestatud nõuetele.
Enne lennueelset julgestuskontrolli
Lennueelse julgestuskontrolli kiiremaks ja mugavamaks läbimiseks soovitame julgestuskontrolli järjekorras seistes teha järgnevad ettevalmistused:
- Võta seljast üleriided
- Aseta taskutes olevad võtmed, telefon, rahakott, peenraha jms käsipagasisse või üleriiete taskusse
- Võta kotist välja arvuti ja teised elektriseadmed
- Pane salongi võetavad vedelikud ühte 1-liitrisesse läbipaistvasse kilekotti ja aseta see läbivalgustusseadme konveierlindile
NB! Igal reisijal võib olla üks kuni 1-liitrise mahutavusega plastkott, milles on salongi võetavad vedelikud.
Juhul kui reisijalt või tema käsipagasist avastatakse esemeid/aineid, mille vedamine õhusõiduki pardal on keelatud, on reisijal võimalus paigutada need esemed äraantava pagasi hulka. Seda mõistagi juhul, kui neid esemeid/aineid on üldse lubatud vedada õhusõiduki äraantavas/registreeritud pagasis. Samuti võib reisija anda nimetatud esemed/ained teda saatma tulnud tuttavate kätte.
Lisainfot julgestusalase läbivaatuse nõuete ja pagasis keelatud esemete kohta leiate siit.
Lennueelset julgestuskontrolli ja turvateenust osutab Kuressaare lennujaamas G4S Eesti.
Tähelepanu!
Julgestustöötajale jääb alati õigus hinnata eseme ohtlikkust ja mitte lubada keelatud esemete loetelus nimetamata esemeid lennuki pardale, kui neid on võimalik kasutada vigastuse tekitamiseks.
Reisidokumendid ja passikontroll
Kõikidelt reisijatelt, kes kasutavad rahvusvahelist õhutransporti, nõutakse kehtiva isikutunnistuse esitamist nii lennule registreerimisel kui lennuki pardale minekul. 2006. aasta 1. maist kehtib sama reegel ka kodumaiste lendude puhul. Lennates sihtpunkti, mis ei kuulu Schengeni õigusruumi, tuleb reisijal läbida ka passikontroll.
- Nii rahvusvaheliste kui ka kodumaiste lendude puhul peavad kõik reisijad nii lennule registreerimisel kui ka lennuki pardale minekul esitama kehtiva isikutunnistuse.
- Lennates sihtpunkti, mis ei kuulu Schengeni õigusruumi, tuleb reisijal läbida ka passikontroll.
- Eesti siselendudel on aktsepteeritavad reisidokumendid ID-kaart ja pass.
- Rahvusvahelistel lendudel on aktsepteeritavad reisidokumendid ID-kaart (Euroopa Liidu piires) ja pass.
Schengeni piirieeskirja kohaselt peab kolmanda riigi kodanikul ELi liikmesriigi territooriumile sisenemisel olema kehtiv reisidokument, mis annab talle õiguse piiri ületada. Välispiiri ületamisel peab reisidokument kehtima vähemalt kolm kuud pärast liikmesriikide territooriumilt lahkumise kavandatavat kuupäeva. Reisidokument peab olema väljastatud viimase kümne aasta jooksul.
Palun kontrolli juba reisi broneerides oma reisidokumendi kehtivust ja seda, kas see vastab sihtriiki sisenemise nõuetele. Uuri välja, kas on vaja taotleda viisat sisenemiseks sihtriiki või ka riiki, kus reisi jätkamiseks tuleb ümber istuda teisele lennukile. Lisainfot selle kohta leiad Välisministeeriumi kodulehelt.
Eesti välismaalase passi omanik
Reisides tuleb kaasas kanda nii välismaalase passi kui ka Eesti elamisluba tõendavat dokumenti. Uutes välismaalase passides ei ole enam elamisluba tõendavat kleebist, mistõttu peab reisil kaasas olema nii pass kui ka elamisluba tõendav ID-kaart.
Passikontroll
Passikontroll tuleb läbida, saabudes riigist või lennates riiki, mis ei kuulu Schengeni õigusruumi (nt Egiptus, Suurbritannia, Türgi, Venemaa jne). Passikontrolli teeb Politsei- ja Piirivalveamet.
Schengeni viisalepe laiendab Euroopa Liidu elanike põhiõigust vabale reisimisele ja töötamisele Euroopa Liidu piires. Praegu moodustab Schengeni viisaruum Euroopa 26 riigist koosneva vaba liikumise piirkonna, kus piirikontroll tuleb läbida vaid ühe korra, viisaruumi sisenemisel.
Kuigi Schengeni sisepiiridel inimesi ei kontrollita, tuleb passi või isikutunnistust (ID-kaarti) siiski kaasas kanda, sest Schengeni riikide ametivõimudel on õigus inimeste dokumente kontrollida.
Lennule registreerimine
Lennule peavad end registreerima kõik reisijad, ka need, kes reisivad käsipagasiga. Check-in lauas ning väravas pardale minnes esitage pardakaart ja kehtiv reisidokument (Euroopa Liidu piires reisimiseks piisab ID-kaardist, muudes riikides on vajalik pass). NB! Juhiluba ei ole rahvusvahelistel lendudel aktsepteeritav reisidokument.
Lennule saad registreerida kas internetis või lennujaamas lennule registreerimise laudades (check-in lauad).
Mõnede lennufirmade puhul eelregistreerimise võimalust ei ole ja lennule registreerimine toimub ainult lennujaamas. Soovitame alati saabuda lennujaama aegsasti, et rahulikult lennule registreerida ja läbida julgestuskontroll. Õigeaegselt lennule jõudmiseks soovitame reisijatel olla lennujaamas vähemalt 1 tund enne lennupiletil märgitud väljalennu aega. Kui olete lennufirmalt tellinud eriteenuseid, reisite lastega, ebastandardses suuruses eripagasiga (nt golfivarustus, jalgratas, suusad vm) või suurema grupina, siis soovitame kohale tulla vähemalt poolteist tundi enne lennu väljumist.
Lennule registreerimine lennujaamas
Lennule registreerimine lennujaamas algab 1,5 tundi enne väljalendu ja lõppeb lähtuvalt lennufirma reeglitest.
Nyxairi lendudele registreerimine lõpeb 30 minutit enne väljalendu. Täpsema info saamiseks võtke ühendust oma lennufirmaga või lennufirma esindajaga.
Tšarterlendudele toimub registreerimine ainult lennujaama registreerimislaudades.
Lennule registreerimine internetis
Internetis lennule registreerimine on lihtne ja säästab lennujaamas aega. Varakult registreerides saad valida just endale sobiva istekoha. Sõltuvalt lennufirmast avaneb võimalus lennule registreerida eri ajal. Mõni firma lubab kodus välja trükkida ka A4-formaadis pardakaardi.
Pardakaardi olemasolul ei pea enam lennujaama jõudes uuesti lennule registreerima. Juhul kui soovid ära anda ka pagasi, tuleb pöörduda oma lennu registreerimislauda.
NB! Saabuge lennujaama aegsasti, isegi kui olete eelregistreerimise teinud internetis. Lennufirmad lõpetavad lennule registreerimise üldjuhul 40 minutit enne väljalendu. See tähendab, et isegi kui turva- ega registreerimisjärjekordi pole, jääb pool tundi enne väljumist lennujaama saabunud reisija tõenäoliselt lennust maha.
Lastega reisimine
Lastega reisides saate lennukis kõrvuti istekohad, kui registreerite end lennule aegsasti – viimasel hetkel registreerimislauda (check-in) jõudes ei ole kõrvuti kohti tõenäoliselt pakkuda. Hädavajalikud lastetarbed, nagu mähkmed, rohud, imikutoidud on mõistlik kaasa võtta käsipagasis, et näiteks lennu hilinemine ebameeldivusi ei tekitaks.
Imikutoit käsipagasis
Imikuga reisides tohib lennuki salongi kaasa võtta beebile reisi ajaks vajaliku toidu. Toit võib olla ka suuremas kui 100-milliliitrises anumas, nagu veega termos, piima või piimapulbriga lutipudel vms. Imikutoidu puhul ei ole ka nõutav anuma pakkimine läbipaistvasse plastkotti.
Käsipagasis tohib kaasa võtta ka tahket beebitoitu, näiteks püreed. Samas tuleks arvestada võimalusega, et turvakontrollis anum avatakse ja sellest võetakse proov.
Lastega liiklemine reisiterminalis ja lapsevankrid
Üldjuhul tuleb lapsevanker registreerida pagasina ning ära anda registreerimislauas (check-in). Mõningate lendude puhul on võimalik kasutada oma vankrit või käru kuni väravani, kuid see tuleb kindlasti registreerimislauas enne kokku leppida.
Tähelepanu! Kuna lennukitesse minnakse treppidest, soovitame väikelastega üksi reisivatel reisijatel aegsasti teavitada lennujaama töötajaid, kui on vaja trepil abi lapse ja käsipagasiga liikumisel.
Mähkimistoad
Reisiterminalis on tualettide juures ka mähkimiseks mõeldud laudadega ruumid.
Üksi reisivad alaealised
Alates 12. eluaastast võib laps reisida üksi. Lennujaama ja lennufirma töötajad hoolitsevad vajadusel, et lapse reis kulgeks sujuvalt ja stressivabalt. Enne reisile asumist kontrolli siiski oma lennufirma reegleid, sest alati on erandeid. Soovitav on alaealisele lapsele kaasa panna ka vanema luba, et laps võib üksi reisida.
Hea teada!
Lennujaama töötajad soovitavad lastele enne lennujaama jõudmist selgitada, mis lennujaamas täpselt juhtuma hakkab – et turvakontrollis tuleb kaisukaru korraks ära anda ja siis saab selle jälle tagasi, et lennujaamas tasub hoida vanemate lähendusse jne. Lisaks soovitame lastele ka ootesaalis asuvat mängunurka, mis aitab kogu perel lennueelset aega mõnusamalt sisustada.
Soovitused lennureisiks lastega:
- Anna salongipersonalile aegsasti teada, millal soovid lapse toitu soojendada.
- Küsi, kus saab lapse mähkmeid vahetada.
- Lennuki salongipersonal aitab kinnitada turvahälli (turvahällis laps pannakse alati lennukis aknapoolsele istmele); kui laps istub süles, kinnitatakse lapse turvavöö (annab salongipersonal) ema turvavöö külge.
- Soovitame sättida lapse toitmise lennuki õhkutõusu ja maandumise ajaks, sest imemine aitab vähendada rõhu muutumisel tekkida võivat kõrvavalu.
- Lennuki salongipersonal on tänulik, kui lapsevanemad hoiavad oma pesamunad lennu ajal istekohtadel, sest teenindaja ei pruugi tööhoos märgata vahekäigus liikuvat last.
- Võimalusel võtke lastele kaasa nende lemmikmänguasi või soetage reisiks midagi uut ja põnevat, mis aitaks hoida last lennu ajal tegevuse.
Reisimine lemmikloomaga
Reisides koos lemmikloomaga on oluline nõu pidada sind teenindava lennufirmaga, sest igal lennufirmal on lemmikloomade transpordi kohta oma reeglid.
Üldjuhul on väiksemad lemmikloomad ja pimedate juhtkoerad lennuki salongis lubatud, kui on täidetud loomade transportimise tingimused.
Lennufirmalt saab ka nõuandeid, kuidas õhusõit väikesele sõbrale võimalikult mugavaks teha. Samas tasub arvestada, et eri riikidel võib riiki saabuvate loomade kohta kehtida piiranguid või lisanõudeid, mistõttu soovitame enne reisi tutvuda ka tolli- ning veterinaar- ja toiduameti infoga.
NB! Lemmikloomaga reisides võta ühendust oma lennufirmaga, sest igal lennufirmal on lemmikloomade transpordi kohta oma reeglid.
Erivajadusega reisija
Lennujaam soovib hoolitseda parimal viisil kõikide oma reisijate eest. Siit leiad infot, kuidas toimida, kui Sinu reis erineb pisut tavapärasest. Lennu sujuvaks kulgemiseks peaks lennufirmat reisija erivajadustest teavitama juba lendu broneerides.
Lennujaama saabudes veenduge, et firma on registreerinud kõik teie vajadused, millest olete reisi broneerides teada andnud.
Enne lendu
Andke lennufirmale teada, kui:
- vajate erilist abi pagasiga,
- vajate erilist abi lennukisse või lennukilt reisiterminali jõudmiseks,
- kasutate akutoitel ratastooli,
- olete vaegkuulja ning vajate personaalset informatsiooni,
- reisite koos juhtkoeraga,
- kasutate mobiilset hapnikuseadet.
NB! Eri lennuettevõtjatel võivad olla erinevad nõuded ja tingimused. Soovitame reisijatel end enne reisi nendega kurssi viia, võttes ühendust lennufirmaga või pileti müünud esindajaga.
Kui vajate hapnikuaparaati, teavitage lennufirmat aegsasti seadme tüübist. Enamik lennufirmasid lubab reisijal kaasa võtta seadmed lennu ajal kasutamiseks.
Kui reisi jooksul lendate mitme firma lennukitega või erinevate lennukitüüpidega, uurige juba reisi broneerides, kas teie seadmeid, akusid ja muid tarvikuid aktsepteerivad kõik lennufirmad, kelle teenust kasutate.
Lennujaama saabudes võtke kohe ühendust vastava lennufirma registreerimislaua töötajaga ja veenduge, et firma on registreerinud kõik teie vajadused, millest olete reisi broneerides teada andnud.
Lennujaamas
Kui soovite abi Kuressaare lennujaama parklas, helistage numbril (+372) 453 0313 (alates 1,5h enne lennu väljumist). Andke teada, kas vajate ka lennujaama ratastooli parklasse. Lennujaama saabudes võtke kohe ühendust vastava lennufirma registreerimislaua töötajaga ja veenduge, et firma on registreerinud kõik teie vajadused, millest olete reisi broneerides teada andnud.
Erivajadustega reisija teenindamine
- Kuressaare lennujaam osutab liikumispuudega reisijale igakülgset abi nii kiiresti kui võimalik ka siis, kui reisija ei ole teinud broneeringut.
- Liikumispuudega reisija peab informeerima lennufirmat abi vajamisest vähemalt 48 tundi enne lennu väljumist.
- Lennufirma/reisikorraldaja teavitab lennujaama vähemalt 36 tundi enne väljalendu või nii varakult kui võimalik.
Lapseootel reisija
- Lapseootel reisijatel soovitame enne lendu küsida oma lennufirmalt või pileti müünud esindajalt täpseid nõudeid lapseootel reisijatele, sest need võivad eri lennufirmadel olla erinevad.
- Lennupiletit ostes tuleb esitada rasedakaart või muu samalaadne arsti dokument.
- Raseduse 34.–35. nädalal lennates tuleb esitada rasedakaart. Kogu lennu ühegi osa lennuaeg ei tohi olla pikem kui 4 tundi. Arst peab väljastama raseda kaardi mitte varem kui 10 päeva enne väljalendu. Kaardil peab olema märgitud rasedusnädalate arv ning arst peab kinnitama, et rasedal on lubatud lennata.
- Rasedatel ei ole lubatud lennata 36. või hilisemal rasedusnädalal, seega peab ka tagasilend toimuma enne 36. rasedusnädalat.
- Vastsündinul (kui tegemist on õigeaegselt sündinud lapsega) ei soovitata lennata esimese seitsme päeva jooksul pärast sündi.
Üksi reisivad alaealised
- Enamik lennufirmasid lubab lapsel alates 12. eluaastast reisida üksinda. Lennujaama ja lennufirma töötajad hoolitsevad vajadusel, et lapse reis kulgeks sujuvalt ja stressivabalt.
- Suuremal osal lennufirmadest on olemas nn UMNR-teenus (ingl. k. unaccompanied minor), kus 5–11-aastase lapse pardale jõudmise ning sihtkohas üle andmise eest vastutab lennufirma. Enamikus riikides piisab lapse omaette reisile saatmiseks vanemate kirjalikust kinnitusest, mis sisaldab infot, kuhu ja millal laps reisib, ja vajalikke kontaktandmeid. On ka riike, kus nõutakse lapselt vanemate notariaalset kinnitust. Kahtluse korral tuleks ennast vastava sihtriigi immigratsiooninõuetega kurssi viia.
- Reisisaatja teenust saab kasutada ka üksi reisivate 12–17-aastaste noorukite puhul, kuid nende puhul ei ole teenuse kasutamine kohustuslik.
- 5–11-aastased lapsed võivad reisida ka ilma üksi reisiva alaealise broneeringuta rahvusvahelistel lendudel koos vähemalt 16-aastase pereliikmega või vähemalt 18-aastase saatjaga, kelle on volitanud lapse seaduslik eestkostja.
- Lisainfot lastega reisimise kohta saab Eesti Välisministeeriumi kodulehelt.
Soovitused reisijale
Et ootamatud probleemid ei rikuks reisi juba enne algust, saabu Kuressaare lennujaama vähemalt tund enne väljalendu. Kuid lennureisi parimaks sujumiseks saad ära teha palju rohkem.
Kodus
- Kontrolli üle lennufirma reeglid. Pilet on sinu leping lennufirmaga, kuid lennufirmade tingimused pagasi, teenuse, reisija õiguste jm osas erinevad. Pealegi panevad lennufirmad järjest enam kohustusi reisija õlule!
- Kontrolli topelt üle kõik dokumendid. Kas passid ja ID-kaardid pole aegunud? Kas sul on kaasas retseptiravimeid mis vajavad Ravimiameti tõendit? Kas sihtkohariik nõuab reisivalt lapselt teise vanema kirjalikku nõusolekut?
- Veendu, et käsipagas vastab lennufirma kehtestatud mõõdule ja kaalule ning ei sisalda keelatud asju.
- Kui soovid lennuki salongi võtta midagi erilist (lemmikloom, muusikainstrument, hinnaline või purunev ese vms), kooskõlasta see lennufirmaga võimalikult varakult.
- Kingitused võta kaasa pakkimata kujul.
- Registreeri end lennule lennufirma kodulehel, et säästa aega.
- Tee reisikindlustus. See ei maksa palju, kuid osutub tõrke puhul hindamatuks.
- Lisaks pagasi külge käivale nimesildile pane ka igasse kotti paber enda kontaktandmetega – see teeb kaotsi läinud pagasi omanikuni jõudmise oluliselt kiiremaks.
Lennujaamas
- Ole lennujaamas vähemalt tund enne väljalendu. See jätab piisavalt aega võimalike ootamatuste, järjekordade jm puhuks.
- Kui sa pole end eelnevalt lennule registreerinud, tee check-in lennujaamas.
- Läbi julgestuskontroll! Paelteta jalanõud ja lihtsalt eemaldatav püksirihm teevad julgestuskontrolli kiiremaks.
- Kui sind kutsutakse “kõrvale”, ära muretse. Sa pole kahtlasem kui teised, lihtsalt arvuti juhuvalik määras just sinu täiendavasse kontrolli. See ei võta kaua ja haiget ei tee.
Küsimuste korral võta julgelt ühendust:
telefonil (+372) 453 0313
e-mailitsi ure[at]tll.aero
Toll ja käibemaksutagastus
Kuressaare Lennujaamas teostab tolliprotseduure Maksu- ja Tolliamet, mille ametnike pädevusse kuulub reisijate kontroll ja järelevalve keelatud kaupade maale toomise üle. Samuti kinnitavad tolliametnikud käibemaksu tagastuse saamiseks ostetud kaupade müügikviitungi.
Tolliprotseduurid
Kuna Maksu- ja tolliamet ei ole Kuressaare lennujaamas kohal püsivalt, tuleb teenuste kasutamiseks reisijal ise ametiga kokku leppida, kas tullakse lennujaama kohale enne lendu või tehakse tolliprotseduurid eelnevalt Maksu- ja tolliametis kohapeal.
Tollieeskirjad Euroopa Liidu liikmesriikides liikuvatele reisijatele ja nendele reisijatele, kes saabuvad liikmesriikidesse väljastpoolt Euroopa Liitu, on erinevad. Lisainfot piirangute kohta saab Maksu- ja Tolliameti kodulehelt.
Eesti Maksu- ja Tolliamet soovitab enne välisriigist koju naasmist kontrollida eri kaupade suhtes kehtivaid koguselisi piiranguid. Samuti on soovitatav enne välismaale reisimist tutvuda välisriigi reeglitega, sest eri riikides võivad maale viidavad kogused erineda.
Loe tolliprotseduuride kohta lähemalt Maksu- ja Tolliameti kodulehelt.